Przedszkole | Przedszkole Montessori Happy House

ZRÓB PIERWSZY KROK

Pobierz kartę zgłoszenia

ORGANIZACJA

Najważniejszy okres w życiu dziecka to nie czas studiów uniwersyteckich, ale pierwszy okres, od urodzenia do 6 roku życia. Jest to czas, kiedy formuje się inteligencja człowieka i nie tylko ona, ale całość jego zdolności psychicznych.

W przedszkolu mamy 2 oddziały....

oba znajdują się przy ul. Mickiewicza 53 (w parterze naszej Kreatywnej Szkoły Montessori).

W każdym z nich jest jedna grupa dzieci zróżnicowanych wiekowo: od 2,5 do 5 lat. Oddział zerówki znajduje się w naszej szkole przy ul. Mickiewicza 53.

Grupa zróżnicowana wiekowo umożliwia indywidualne podejście do każdego dziecka, koncentrację na jego potrzebach i możliwościach. Pozwala każdemu dziecku rozwijać potencjał i osiągać sukcesy w jego własnym tempie.

Sprzyja to wzajemnej wymianie inspiracji, zdolności i umiejętności oraz formuje właściwe postawy społeczne. Daje dzieciom szansę rozwijania umiejętności według własnego tempa a nie tempa narzuconego przez grupę rówieśników. Pozwala na to, aby dzieci młodsze obserwowały dzieci starsze i mogły się od nich uczyć poprzez naśladowanie, natomiast dzieci starsze pomagając młodszym ćwiczą to czego się już nauczyły, wzmacniają wiarę we własne siły. Uczą się też wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

Rytm dnia dostosowany jest do potrzeb dzieci...

  • 07:00-08:30 Dzieci przychodzą do przedszkola. Zabawy dowolne. Spokojne witanie budzącego się dnia.
  • około 08:30-10:30 Śniadanie
  • 08:30-11:00 Spotkanie w kręgu, praca własna z Materiałem Montessori
  • 11:30-12:00 Zajęcia muzyczno-rytmiczno po angielsku, eksperyment, lekcja gracji, krąg wdzięczności, zajęcia kulinarne, zajęcia Ruchu Rozwijającego W. Sherborn
  • 12:00-13:00Wyjście na dwór, zajęcia sportowe, spacery przyrodnicze
  • 13:00-14:00 Obiad dwudaniowy
  • 14:00-15:00 Lekcja ciszy, odpoczynek, czytanie książek, zajęcia dodatkowe taneczne
  • 15:00-15:30 Podwieczorek
  • 15:30-16:30 Pracy własna z Materiałem Montessori). Zabawy integracyjne

Adaptacja to szczególny czas, podchodzimy do niego z dużą uważnością....

Etap I –  Wizyta domowa. Jest to krótka bezpłatna wizyta 30-45 minutowa u Państwa mająca na celu poznanie dziecka na jego „terenie” w jego codziennym, dobrze mu znanym otoczeniu.  Chcemy aby dziecko poznało po raz pierwszy Panie wychowawczynie (które pozna ponownie w przedszkolu) u siebie w domu, aby nawiązała się pierwsza nić porozumienia w bezpiecznym dla dziecka otoczeniu, znanym dziecku. Datę i godzinę wizyty domowej ustalamy indywidualnie. Przed datą wizyty domowej, prosimy o kilkakrotne rozmawianie z dzieckiem o naszym przedszkolu

Etap II – Dni adaptacyjne w przedszkolu – Są to pierwsze dni dziecka w przedszkolu. Nie określamy ile dni te trwają, nie określamy ile godzin dziennie każdego dnia przebywa dziecko w przedszkolu. Rozpoczynamy od 1 godziny i dostosujemy to indywidualnie do możliwości dziecka.

Okres adaptacyjny to trudny okres dla dziecka, ale również dla nas rodziców. Tak naprawdę to my wszyscy, zarówno my rodzice jak i nasze dzieci musimy przejść adaptację. Ważne aby odbyło się to bez niepotrzebnego dla nas wszystkich stresu. Ważna jest również współpraca Rodzica z nauczycielem wprowadzającym dziecko.

W okresie dni adaptacyjnych przyjmujemy nie więcej niż 1-2 dzieci jednocześnie. Kolejne dzieci rozpoczynają adaptację po przejściu jej już przez dzieci wcześniejsze. Trudno było by nam (jak również naszym dzieciom) przeprowadzić prawidłową adaptację gdy w grupie było by jednocześnie kilkoro nowych dzieci. 

W naszym przedszkolu dzieci nie jedzą słodyczy, nie piją słodzonych napojów. Nie są zmuszane do jedzenia.

Śniadanie w przedszkolu podawane jest między godziną 8:30 a 10:30. Odbywa się przy jednym stoliku, do którego siadają dzieci wtedy, kiedy poczują taką potrzebę. Porcje nie są wydzielane, dzieci samodzielnie nakładają sobie jedzenie i mogą usiąść do posiłku więcej niż jeden raz. Przed jedzeniem myją ręce, po zjedzeniu myją swój talerzyk.
W związku z obecną sytuacją sanitarną, śniadanie jest przynoszone przez dzieci w śniadaniówkach oraz picie w bidonie.

Obiad jest spożywany wspólnie przez grupę. Dzieci przygotowują się do obiadu – myją ręce, nakrywają do stołu. Wszystko jest prawdziwe, talerze i kubki porcelanowe, sztućce trochę mniejsze niż dla dorosłych, aby dziecięca dłoń mogła je wygodnie trzymać. Dania są podawane w ładnych naczyniach – uczymy dzieci estetyki stołu. Dzieci samodzielnie nakładają sobie potrawy na talerze. Uczymy je, aby zjadły wszystko, co sobie nałożyły, ale nie zmuszamy do tego. Po jakimś czasie umieją już ocenić jak bardzo są głodne i nałożyć tyle ile potrzebują. W czasie posiłku dzieci rozmawiają, uczą się dobrych manier, delektują jedzeniem. Po skończonym posiłku odnoszą naczynia, opłukują je, potem czyszczą stoły, zamiatają podłogę. Po sprzątnięciu kolejno myją zęby. Obiad to doskonały czas ćwiczenia samodzielności, troski o otoczenie i możliwość pomocy młodszym kolegom. To bardzo miły i owocny czas dla dzieci.
W związku z obecną sytuacją sanitarną obiad spożywany jest w naczyniach jednorazowych.

Podwieczorek jest przekąską i organizowany jest w podobnej formie jak śniadanie i podawany w godz. 15:00-15:30.

Posiłki są świeżo gotowane.

Współpraca z Rodzicami jest dla nas bardzo ważna...

Dla prawidłowego rozwoju dziecka jest niezwykłe istotne, aby między przedszkolem i rodziną istniało porozumienie i spójność w procesie wychowawczym. Przedszkole ma służyć rodzinie i wspierać rodziców w budowaniu charakteru dzieci. Rodzice i nauczyciele powinni nawzajem budować swój autorytet, aby dzieci miały spójny światopogląd i obraz rzeczywistości. Dlatego też współpraca z rodzicami jest kluczowym aspektem naszego przedszkola.

W naszym przedszkolu  współpraca oparta jest na deklaracji współpracy i akceptacji filozofii przedszkola. Rodzice w pełni akceptują zasady i filozofię pedagogiki Montessori i zobowiązują się również do przestrzegania jej zasad w domu, tak aby Państwa dziecko miało jednolity system wychowawczy w domu jak i w przedszkolu.

Nauczyciel jest pomocą, przewodnikiem dziecka i przyjacielem rodzin. Nasi rodzice mają stały kontakt z nauczycielami.

Dla wzmocnienia procesów wychowawczych w naszej szkole organizowane są liczne szkolenia, warsztaty i kursy dla rodziców dotyczące nie tylko metody Montessori, lecz również problematyki wychowania.

 

Harmonogram roku przedszkolnego 2013/2024

Harmonogram roku szkolnego 2023/2024

13 września 2023r. godz. 18:00 Spotkanie organizacyjne
14 września 2023r. godz. 18:00 Spotkanie organizacyjne .
13 października 2023r. Dzień Edukacji Narodowej
1 listopada 2023r. Święto Zmarłych (dzień wolny ustawowo)
2-3 listopada 2023r. Dzień wolny decyzją Dyrektora
11 listopada 2023r. Święto Niepodległości (dzień wolny ustawowo)
6 grudnia 2023r. Mikołajki
22 grudnia 2023r. godz. 13:00 Spotkanie świąteczne
23-31 grudnia 2023r. Zimowa przerwa świateczna
1 stycznia 2024r. Nowy Rok (dzień wolny ustawowo)
6 stycznia 2023r. Święto 3 Króli
22-28 stycznia 2024r. Ferie zimowe
9 lutego 2024r. Bal Karnawałowy
1 kwietnia 2024r. Poniedziałek Wielkanocny
12-14 kwiecień 2024r. Konferencja Montessori w Warszawie (placówka czynna do 15:00)
29 -30 kwietnia 2024r. Dzień wolny decyzją Dyrektora
1 maja 2024r. Święto 1 Maja
2 maja 2024r. Dzień wolny decyzją Dyrektora
3 maja 2024r. Święto 3 Maja
24 maja 2024r. godz. 17:30 Dzień Rodziny (piknik przedszkolno-szkolny)
30 maja 2024r. Boże ciało (dzień wolny ustawowo)
31 maja 2024r. Dzień wolny decyzją Dyrektora
15-28 lipca 2024r. Przerwa wakacyjna
15 sierpnia 2024r. Święto Wniebowzięcia NMP (dzień wolny ustawowo)
16 sierpnia 2024r. Przedszkole czynne
30 sierpnia 2024r. Zakończenie dla 6 latków w przedszkolu

0
Ulepionych bałwanów
0
Eksperymentów
0
Zjedzone jabłka
0
Przeczytanych książek

NAPISZ DO NAS

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wątpliwości.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w powyższym formularzu, wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wysłaną przeze mnie wiadomość. Podane w formularzu dane osobowe mogą być przetwarzane przez administratora zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami (w szczególności przepisami RODO) oraz Polityką Prywatności. Podanie danych jest dobrowolne. Administrator umożliwia m.in. wgląd do danych osobowych i zapewnia prawo ich poprawiania, jak i usunięcia.

Przedszkole Montessori
Happy House
ul. Mickiewicza 53
70-385 Szczecin

Poniedziałek-Piątek,
7:00-16:30
Weekend nieczynne